מעבר דירה עם ילדים

זה קורה בחייה של כל משפחה, ואף פעם זה לא פשוט. מעבר דירה הכולל ילדים יתבצע לרוב, מטבע הדברים, בחודשי הקיץ החמים, והוא יכלול בתוכו מספר אתגרים חשובים. הנה מספר עצות שיעזרו לכם, ולילדיכם, לצלוח את המעבר בצורה הקלה ביותר.

שיתוף זה לא רק פייסבוק

ברור כי ההחלטה לעבור דירה אינה מתקבלת, בדרך כלל, על ידי הילדים. עם זאת, חשוב מאד ליידע אותם על השינוי הצפוי- ורצוי מוקדם ככל האפשר. כך הם יוכלו להיערך לשינוי המרכזי הזה בחיהם, ולא ירגישו שמסתירים מהם דבר וחצי דבר.

חשוב לתת מקום לשאלות או לחששות אמיתיים של הילד, ולא רק לפטור אותם במשפטים “ישראליים” נוסח “אל תדאג. הכול יהיה בסדר”. חשוב שהוא לא ירגיש מבוכה על הפחדים האלה. רצוי לתת להם להבין שכל החששות הם לגיטימיים לחלוטין, ומשותפים לכלל בני המשפחה.

הילדים צריכים להיות פעילים במעבר

ככל שילדים מתבגרים, הם רוצים יותר חופש לעצמם. הדבר נכון, על אחת כמה וכמה, ביחס לחפצים האישיים שלהם. מרבית הילדים מעוניינים להיות שותפים במעבר, לפחות בכל הנוגע לחדרים שלהם. רצוי להעניק להם זכות בחירה בנוגע למיקום החפצים בחדר החדש, עיצובו וכן הלאה.

מומלץ מאד גם להפוך את כל הליך המעבר לידידותי וכיפי במיוחד עבורם. כך, למשל, אפשר להפוך את אריזת החפצים למשחק, ואת הארגזים עצמם ללוח ציור- כך גם תתאפשר זהות בין הילד לחפציו.

נקודה חשובה נוספת: ילדים נחשבים לתחרותיים. מאד. לכן, במידה ויש יותר מילד אחד, ניתן להפוך את כל המעבר לתחרות: הילד שיארוז את חפציו הכי מהר, או שיסדר אותם באופן היצירתי ביותר, יכול בהחלט לקבל פרס.

פתרון דיור זמני הוא בגדר אפשרות

למרות הנאמר מעלה, ישנם מצבים אשר בהם רצוי שלא בהכרח לכלול את הילדים. למשל, רבים מהם יגיבו באופן קשה אם הם יראו את חדרם הישן והאהוב ריק לחלוטין, או את הבית החדש עומד יתום.

לכן, אפשר בהחלט לשקול לתת לילדים להעביר חלק מזמן המעבר אצל הסבתא או חברים, למשל, ולהיות שותפים רק לחלקים אשר נוגעים להם באופן ישיר.

יש קשיים גם לאחר המעבר

קשה לאנשים להסתגל לשינויים בחייהם, ובייחוד לילדים. גם לאחר שחדרו עומד הלכה למעשה, אפילו אם הוא דומה בשתי טיפות מים לזה הקודם (כפי שממליצים רבים), חשוב לזכור שהעבודה עוד לא הסתיימה. חשוב לתת לילד להרגיש “כמו בבית” גם במען החדש שלו, וכן להתרגל לסביבה.

חשוב שההורים ילוו את ילדיהם כמה שיותר בשבועות הראשונים שלו בבית החדש: יראו לו את מקומות המשחק האפשריים, יטיילו איתו באזור וילוו אותו כשהוא הולך לבית הספר.

'